Veckoauktion den 22 oktober 2001
3028
Stopped
22 oktober at 17:30 -
3005
VINKANNOR 1 PAR WMF, H36
Stopped
22 oktober at 17:30 -
3020 ARMLÄNK
18k, 61, 9 g, utl stplr, L19cm
Sold: SEK 3600
Sold den 22 oktober 2001
3008 ASSIETTER 12 ST
Bing & Grøndahl, Musselmalet,
Sold: SEK 800
Sold den 22 oktober 2001 -
3015 BALJFÅTÖLJER
2 st, 1 gustaviansk + 1 senare
Sold: SEK 24000
Sold den 22 oktober 2001 -
3001 BESTICK
CA ca 70 del, Rosenholm
Sold: SEK 5600
Sold den 22 oktober 2001
1050 BUFFESKÃ…P
Mahogny, L155 D60 H200
Sold: SEK 3600
Sold den 22 oktober 2001 -
3010 FÄRGLITO 1 PAR
Thomas Bush Hardy, 1891, 21x65
Sold: SEK 8000
Sold den 22 oktober 2001 -
3016 FRUKTSKÃ…L
Silver, Jugend, H16 Dia27
Sold: SEK 3700
Sold den 22 oktober 2001
3006 JARDINJÄR
WMF, L 31
Sold: SEK 2300
Sold den 22 oktober 2001 -
3007 KONFEKTSKÃ…L
Silver, H28
Sold: SEK 4800
Sold den 22 oktober 2001 -
3012 KONSOLBORD
Gustaviansk stil, H80, (sk)
Sold: SEK 4000
Sold den 22 oktober 2001
3019 Litografi
Olle Baertling, litografi, 87/90, 61 x 30
Sold: SEK 2500
Sold den 22 oktober 2001 -
3003 Litografi
S Dali, 8/160, 61x46
Sold: SEK 2000
Sold den 22 oktober 2001 -
1043 LJUSKRONA
Malm, 8-armad, el, H100
Sold: SEK 2500
Sold den 22 oktober 2001
3017 LUTA
1800-tal
Sold: SEK 1200
Sold den 22 oktober 2001 -
1056 Matta
orientalisk, 415x335
Sold: SEK 4500
Sold den 22 oktober 2001 -
3002 OLJEMÃ…LNING
Kopia efter Zorn, Midsommardans, 140x96
Sold: SEK 2500
Sold den 22 oktober 2001
3009 OLJEMÃ…LNING
Landskap m kyrka, Ad. Beer, 27x41
Sold: SEK 2600
Sold den 22 oktober 2001 -
1034 OLJEMÃ…LNING
Signerad, N Selander, 1875, 100x72
Sold: SEK 2500
Sold den 22 oktober 2001 -
3026 SALONGSGRUPP
1890-tal, valnöt, soffa + karmstolar + bord
Sold: SEK 8000
Sold den 22 oktober 2001
3014 SKRIN
Med lock, 1700-tal
Sold: SEK 1100
Sold den 22 oktober 2001 -
3018 WRITING DESK
Jalusi saknas, ek, L152D87 H130
Sold: SEK 3000
Sold den 22 oktober 2001 -
3011 WRITING DESK
Sent 1800-tal, mahogny, L130 D65 H82
Sold: SEK 3000
Sold den 22 oktober 2001
3021 STEKFAT
Kompaniporslin, L36
Sold: SEK 1100
Sold den 22 oktober 2001 -
3024 TUSCHTECKNING ..
Max Walter Svanberg, 1934, 26x26
Sold: SEK 800
Sold den 22 oktober 2001